W ostatnim czasie w naszym kraju coraz większą popularność zyskuje rugby i football amerykański. Wśród fanów oraz zawodników amatorsko uprawiających obie dyscypliny znajdziemy wiele osób regularnie trenujących w siłowniach. Dziś przybliżymy historię i zasady gry obu sportów.

3245sffd

Gdzie to wszystko się zaczęło?

Przedstawiając rugby i football amerykański, należy zacząć od historii obu dyscyplin, a nawet sporo wcześniej. Obecnie obok rugby istnieje wiele odmian footballu m.in wspomniany amerykański, australijski, galijski, czy kanadyjski. Historia wszystkich tych sporów, aż do połowy XIX jest praktycznie wspólna. Jednak ustalenie pierwszych pomysłodawców gier z piłką przypominających te współczesne jest niezwykle trudne i do dziś wielu historykom sportu nie udało się tego zrobić. Istnieją dowody, że Chińczycy już w III wieku grali w bardzo ogólnie pojętą piłkę. Następnie gra ta rozpowszechniła się także w Korei i Japonii. Jednak, że starożytne cywilizacje Europy (Grecy i Rzymianie) także chętnie uprawiały gry z piłką, od których z resztą wzięło się średniowieczne Calcio fiorentino – rozgrywane na placu w centrum ówczesnej Florencji. Nie ma stuprocentowej pewności w jaki sposób gra dotarła na wyspy brytyjskie, jednak najwięcej wskazuje na Rzymian, którzy w I wieku naszej ery przeprowadzili inwazję na te tereny. Jest to o tyle istotne, że właśnie na wyspach brytyjskich po raz pierwszy w historii zostały spisane reguły gry w rugby.

Rugby nie jedno ma imię

Nazwa współczesnej dyscypliny pochodzi od nazwy miasta znajdującego się w środkowej Anglii, gdzie w 1845 roku po raz pierwszy spisano zasady gry. Wcześniej pomimo rozgrywania wielu meczów, reguły były ustalane tuż przed startem gry. Aktualnie funkcjonuje kilka odmian rugby: union – pięcioosobowa i najpopularniejsza odmiana, rugby 7 – odmiana siedmioosobowa rugby union, która od igrzysk w Rio de Janeiro będzie dyscypliną olimpijską, rugby league – wersja trzynastoosobowa popularna głównie poza granicami „starego kontynentu”. Oto najważniejsze zasady gry w rugby union. Odbywa się ona na prostokątnym boisku – niejednokrotnie na stadionach piłkarskich, jednak bramki znajdujące się na obu końcach są w kształcie litery H, a tuż za nimi znajduje się pole punktowe. Mecz wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów, a te zdobywane są poprzez przyłożenia w pole punktowe oraz kopnięcia na bramkę – piłka musi przelecieć między słupkami i nad poprzeczką. Zagrywając piłkę ręką dozwolone są tylko podania do tyłu. Za najbardziej prestiżowe rozgrywki rugby w Europie uważany jest Puchar Sześciu Narodów.

Jak to robią za oceanem?

W USA wiele takich samych rzeczy nosi inną nazwę niż w Europie, tak jest np. w przypadku piłki nożnej zwanej „soccer”, jednak ta reguła nie odnosi się do footballu amerykańskiego, który jest inną grą niż rugby. Oczywiście jest wiele podobieństw, jak np. kształt piłki, cel czyli zdobycie jak najwięcej punktów, czy bramka – znajduje się za polem punktowym i jest mniejsza – oraz wspomniane pole punktowe. Natomiast do głównych różnic, które dzielą obie dyscypliny należy zaliczyć m.in. możliwość zatrzymania każdego zawodnika, nie tylko tego posiadającego piłkę, przy zdobywaniu punktów nie trzeba wykonywać przyłożenia, lecz wbiec w pole punktowe. Kolejnymi są więcej możliwości zdobywania punktów, dozwolone twarde ochraniacze i wreszcie chyba najważniejsza różnica czyli dozwolone podanie do przodu. Na boisku podobnie jak w piłce nożnej przebywa 22 zawodników, po 11 w każdej z drużyn. Najbardziej cenionymi rozgrywkami footballu amerykańskiego jest zawodowa liga NFL, której wyniki są dostępne na www.totolotek.pl.

Rugby i football amerykański w pigułce

Post navigation