Chcesz mieć pięknie umięśnione ciało? Jeśli tak, to zobacz do jakich zasad warto się zastosować.

 

1. Określ cel

miesnie

Wszystko, do czego się zabieramy powinno mieć jasno określony cel. Bez tego daleko nie zajdziemy. Musimy to zrobić, jeśli chcemy coś osiągnąć. Dlatego przemyśl sobie, co konkretnie chciałbyś poprawić i nad czym trzeba popracować. Wyrzeźbienie masy wymaga podjęcia innych działań niż w przypadku jej powiększenia, czy poprawienia symetrii.

2. Przygotuj plan ćwiczeń

Jeśli masz już wyznaczony cel i wiesz co konkretnie chcesz zrobić, zabierz się za utworzenie odpowiedniego planu. Pamiętaj o tym, że warto różnicować treningi. Najlepiej będzie, jak pójdziesz na siłownię i pod okiem trenera spróbujesz różnych ćwiczeń na atlasie, ławeczce treningowej oraz ćwiczeń ze sztangą i innymi obciążeniami. Wykwalifikowana osoba z chęcią pomoże ułożyć odpowiedni plan ćwiczeń.

3. Znajdź motywację

Motywacja pociągnie Cię do celu, kiedy zaczniesz wątpić w swoje możliwości. Świetną motywacją są myśli małych ludzi, którzy dzięki ciężkiej pracy stali się wielcy. Oprócz tego znajdź muzykę, która stworzy Ci odpowiedni klimat do treningu i nada mu tempo.

Przykład motywującego cytatu:

Możesz zrobić wszystko, co chcesz jeśli tylko trzymasz się tego celu wystarczająco długo. – Helen Keller

4. Bądź systematyczny

Podążanie zgodnie z planem i systematyczność to podstawa. Postaraj się nie opuszczać zaplanowanych treningów, dzięki temu szybciej osiągniesz sukces.

5. Nie zapominaj o rozgrzewce

Rozgrzewka to bardzo ważny element każdego treningu. Dzięki krótkiej przebieżce lub skłonom przygotujesz mięśnie do większego wysiłku. Przez to zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji.

6. Zmień dietę

Ćwiczenia to nie wszystko. Jeśli chcemy przybrać na masie, powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę, w której nie będzie brakować białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz innych wartościowych mikroelementów. Pamiętaj o tym, że podczas intensywnych treningów, ciało potrzebuje dużo kalorii. Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu. Jeżeli chcesz, możesz udać się do dietetyka, który powie Ci, co jeść, aby dobrze wyglądać i pomoże obejść się bez sportowych suplementów diety.

7. Wysypiaj się

Każdy organizm potrzebuje 8 godzin snu dziennie, aby prawidłowo funkcjonować. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym. Zasada jest prosta, kiedy jesteśmy wyspani mamy dużo chęci do działania, a w dzień kiedy zbyt krótko spaliśmy, nic nam się nie chce, nasza motywacja i forma fizyczna osiąga najniższy poziom. Odpowiednia dawka snu pozwoli odpocząć mięśniom i da im szansę na szybszy przyrost oraz regenerację.

8. Wyczuj pracę mięśni

Chcąc poprawić daną partię mięśni musimy się na nich skupić i maksymalnie koncentrować podczas ćwiczeń. Ważne jest to, aby zachować odpowiednią technikę ćwiczeń. Jeżeli będziemy je wykonywać w sposób niedokładny, to nie możemy spodziewać się szybkich i dobrych efektów. Natomiast jeśli skupimy się na tym, co i jak wykonujemy, szybko zauważymy pierwsze, pozytywne zmiany. Jeśli poczujesz, że masz już dosyć, odpocznij. Przetrenowanie szkodzi mięśniom.

9. Cykliczne treningi

Trening nie powinien być zbyt monotonny, aby tego uniknąć układaj specjalne cykle. Co jakiś czas zmieniaj wagę obciążeń. W przygotowaniu i urozmaiceniu treningu pomoże Ci trener na siłowni. Warto posłuchać jego rad.

10. Nie przejmuj się innymi

Pamiętaj o tym, że każdy jest inny. Podczas treningu nie porównuj się z innymi, rób swoje. Wtedy cel osiągniesz szybciej i nie będziesz wpędzać się w niepotrzebne kompleksy, które rodzą nowe problemy, sprawiając, że wszystkiego się odechciewa. Więc, nie oglądaj się za siebie i po swojemu dąż do celu.

11. Bezpieczeństwo to priorytet

Każdy kulturysta ćwiczy z dużymi ciężarami, dlatego tutaj niezbędna jest obecność asekuratora. Jest on niezbędny szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń ze sztangą. A jeśli wracasz do treningów po przerwie spowodowanej chorobą lub kontuzją to wiadomo, że forma będzie niższa i warto zacząć od lżejszych ćwiczeń od tych, przy których skończyłeś wcześniej ćwiczyć.

12. Bądź cierpliwy

Nic nie przychodzi z dnia na dzień. Do osiągnięcia odpowiednich rezultatów trzeba czasu i systematycznego treningu. Jak mówi przysłowie Cierpliwość sprowadza szczęście; przybliża to, co jest dalekie.

12 żelaznych zasad kulturysty.

Post navigation