Siatkówka to jedna z najbardziej popularnych gier zespołowych na świecie.

Uczestniczą w niej dwie drużyny, w których gra po z sześciu zawodników. Boisko ma kształt prostokąta o wymiarach 18 na 9 metrów. Linia środkowa dzieli boisko na dwie równe połowy o wymiarach 9 na 9 metrów. Nad osia linii środkowej zawieszona jest siatka, ponad którą przerzucana jest piłka przeznaczona do gry w siatkówkę. To są jednak podstawowe informacje, o których zapewne większość słyszała. W tym materiale chcielibyśmy się skupić na taktyce, czyli sposobach rozgrywania meczów w taki sposób, by osiągać jak najlepsze rezultaty.El Campo Ladybirds Volleyball

Podział taktyki

Literatura przedmiotu, która omawia sposoby gry w piłkę siatkową, bardzo wyraźnie odróżnia dwa poziomy taktyki stosowanej w tym sporcie. Mówi mianowicie o taktyce indywidualnej oraz taktyce zespołowej. Siatkówka jest grą zespołową, więc taktyka zespołowa wydaje się zrozumiała i logiczna. Natomiast co do taktyki indywidualnej, to nie jest ona bynajmniej rozumiana, jako gra jednego zawodnika, który ma niejako grać za cały zespół, i który w każdej sytuacji doprowadza do zwycięstwa.

Taktyka indywidualna

Chodzi tutaj o indywidualne przygotowanie do gry każdego z zawodników, osobno, aby dobrze się czuł i zachowywał na boisku, by potrafił szybko reagować i rozwiązywać problemy. Można wymienić podstawowe 3 składniki taktyki indywidualnej: umiejętności techniczne, osobowość oraz doświadczenie. Dobry trening oraz praktyka mają na celu doskonalenie umiejętności technicznych oraz zdobywanie doświadczenie. Osobowość jest już rzeczą znacznie mniej zależną od ćwiczeń, choć niewątpliwie ciężki trening hartuje charakter każdego sportowca. Taktyka indywidualna jest stosowana przy rozgrywaniu piłki, w obronie, w zagrywce, w ataku, w bloku i w przyjęciu zagrywki, więc w zasadzie w każdym elemencie gry. Można powiedzieć, że jest to indywidualne przygotowanie zawodnika do gry w zespole. Zatem taktyka indywidualna to poprawianie techniki poszczególnych zawodników, dzięki czemu są skuteczniejsi w meczu.

Taktyka zespołowa

Powinna być tworzona w oparciu umiejętności, formę oraz oczywiście technikę poszczególnych graczy. Zatem taktyka indywidualna ma pierwszeństwo w stosowaniu nad taktyką zespołową. Tworzenie taktyki zespołowej odnosi się ustawienia, a szerzej – do struktury zespołu oraz odpowiednich zachowań w ataku, asekuracji tegoż ataku, obronie oraz kontrataku. Styl gry zawodników na poszczególnych pozycjach (rozgrywający-wystawiający, atakujący, przyjmujący, środkowy czy libero) jest również bardzo ważny i również powinien być dostosowany do stylu gry reszty zespołu.

Taktyka obronna

Jedną ze składowych taktyki zespołowej jest właśnie taktyka obronna. W obronie zaangażowani są zawodnicy blokujący, bezpośrednio asekurujący blok oraz zawodnicy broniący pola. Jest to podstawowy system obrony opisywany jako 2:1:3, gdzie 2 to blokujący, 1 to bezpośrednio asekurujący, a 3 to broniący pola. Ze względów praktycznych można wymienić kilka wariantów gry obronnej:

  • nieblokującym skrzydłem – wykonuje ją zawodnik z linii ataku, który nie skacze do bloku
  • środkiem obrony – wykonuje ją zawodnik na środku linii obrony
  • skrzydłami obrony – wykonuje ją skrzydłowy linii obrony (z jednej lub z drugiej
  • strony, w zależności skąd wykonywano atak)
  • obrona linią – jeśli drużyna nie zastosuje asekuracji, może ustawić się głębiej w polu gry i bronić się całą linią (tzw. obrona linią)
  • mieszana (in. kombinowana) – wykonuje ją 2 zawodników (np. nieblokujący ze skrzydłowym)

Opracowanie: www.betsson.com/pl

Taktyka gry w siatkówce

Post navigation