Dawno minęły już czasy kiedy to pielęgnacja, zwłaszcza upiększanie stóp była sprawą drugoplanową w porównaniu z pielęgnacją dłoni.

Będąc na plaży lub przyglądając się osobom w sandałach na spacerze coraz częściej rzucamy okiem a czyjeś topy. Celują w tym zwłaszcza paparazzi, którzy szczególnie

55d19721146edinteresują się stopami celebrytek, a te niekoniecznie zawsze mają zadbane stopy, nierzadko zniszczone przez niewygodne, ciasne obuwie, czasem po prostu zaniedbane. Na dodatek ponad 40 procent populacji ma grzybicę paznokci, wtedy rzucają się w oczy pożółkłe i czasem rozwarstwione płytki paznokciowe. Warto wtedy jest udać się do dermatologa lub kosmetologa zanim podejmie się odpowiednie środki, a te czasem wymagają po prostu usunięcia całego paznokcia.

Warto wiedzieć, że na stopach nie ma gruczołów łojowych, dlatego skóra w tym miejscu łatwiej może ulec przesuszeniu, nawet rogowaceniu. Znajdują się za to a stopach gruczoły potowe, a te sprzyjają grzybicy stóp.

Mając to na uwadze dobrze jest podjąć odpowiednie, systematyczne kroki by skóra stóp z powrotem stała się estetyczna.

Pierwszy krok to usunięcie zgrubień, na przykład odcisków i zrogowaciałej skóry z pięt po uprzednim wymoczeniu ich w ciepłym roztworze soli i specjalnymi pastylkami. Tu można wykorzystać pumeks i specjalne tarki do stóp.

Jeśli mamy do czynienia ze znacznymi i długotrwałymi zrogowaceniami to dobry efekt może przynieść papka z siemienia lnianego uprzednio rozmoczonego w gorącej wodzie. Ten zabieg można stosować przez pewien czas systematycznie przez 15 minut. Niektórzy do siemienia dodają rozgniecione również na papkę ziemniaki. Docenia się przy podobnych zabiegach walory lecznicze płatków owsianych zalanych ciepłym mlekiem.

Skuteczne przy niwelacji zrogowaceń skóry stóp okazują się różne peelingi – można na przykład zastosować oliwkę do ciała zmieszaną z cukrem gruboziarnistym.

Oprócz sposobów domowych pielęgnacji stóp warto czasem sięgnąć po farmaceutyki, zwłaszcza takie, które stopy zabezpieczają przed grzybicą lub zrogowaceniem naskórka. Skutecznie zabezpieczają przed grzybicą stóp niektóre zasypki, choćby Proftin. Również przed grzybicą chroni krem ABE, albo balsamy tej samej firmy. Również można stosować do stóp dezodoranty antybakteryjne, choćby z serii ACERIN. Niektóre dostępne kremy dają dobry efekt po wcieraniu w pękające pięty.

Mimo coraz większych możliwości związanych z poprawianiem estetyki stóp najlepszym na to sposobem jest jednak dbanie systematyczne, choćby regularne zabezpieczanie przed zakażeniem bakteryjnym. Na pewno dobre efekty przynosi noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia.

By nasze stopy wróciły do normalności

Post navigation